BKKO Logo
En Çok Okunan Kitaplar
 • DEDEMİN BAKKALI
  (ŞERMİN YAŞAR)
 • abartma tozu
  (şermin yaşar)
 • Küçük Prens
  (Cemal SUREYA)
 • KÜÇÜK KARA BALIK
  (SAMED BAHRENGİ)
 • Pinokyo
  (Carlo Collodi )
 • Boyun Kadar Kitap Oku Projesi Hakkında

  Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Rotary Kulübü işbirliğiyle “Boyun Kadar Kitap Oku” projesi 13. yılında da dijitalden devam etmektedir.

  2011-2012 eğitim yılından bu yana yürütülen projenin amacı, çocukların kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarının gelişmesine katkı sağlamaktır.

  Boyun Kadar Kitap Oku projesine, şimdiye kadar yaklaşık 423 bin kitap, (40 milyon sayfa) okuyarak 16 binden fazla öğrenci katılmıştır. Bu katılım Nilüferli çocukların okuma alışkanlığına yapılan katkıyı gösterirken projeye inancımızı güçlendirmektedir.

  Kimler katılabilir?

  Projeye katılım için öğrencilerin, Nilüfer ilçesine bağlı devlet okulunda 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. sınıfta okuyor olmaları gerekmektedir. Okunan kitapların yaşlarına uygun olması ve özetlerin kendi yorumlarıyla özgün olarak yazılması değerlendirmenin en önemli kriterlerindendir.

  Ödüller, Projeye Başvuru Tarihleri

  Proje Başvuruları www.boyunkadarkitapoku.org sayfasından 31 Aralık 2023 tarihine kadar yapılabilecektir.

  Projeye katılanlar arasında en yüksek sayfa sayısıyla okumayı gerçekleştiren, İlkokul öğrencilerinden ilk 20'şer öğrenci, Ortaokul öğrencilerinden ilk 15'er öğrenci “Okuma Şampiyonları” olarak ödüllendirilmektedir.

  Şartnameye uygun olarak projeye katılan öğrencilere, okuma ilgilerini sürdürmeleri adına teşvik ödülü verilmektedir. Öğrencilerini en çok destekleyen okullar da şartname kapsamında ödüllendirilmektedir.

  Ayrıca kütüphaneden en çok ödünç kitap alarak özetleriyle projeye katılan 5 öğrenci de "Kütüphane Dostu" ödülüne layık görülmektedir.

  Son özet yükleme tarihi

  Projeye son özet yükleme tarihi 19 Nisan 2024'dür.

  Nilüfer Kütüphaneleri tarafından yürütülen tüm etkinlik ve projeler, Nilüfer Kütüphane sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.